Wycieczka na Syberię od Irkucka

Wielu turystów myśląc o wycieczce na Syberię, rozpoczyna plany od Irkucka. Traktuje to miasto jako punkt startowy, z którego udaje się nad pobliski południowo-zachodni brzeg Bajkału. Irkuck leży w odległości 5042 km od Moskwy i posiada doskonałe zaplecze noclegowe. Należy do grona 115 miast określanych od 1970 r. mianem „historyczne”. Wycieczki Irkuck to doskonała oferta dla wszystkich miłośników miejsc owianych historią.

Wycieczka do Irkucka – wycieczka w głąb historii

Irkuck to nieformalna stolica Syberii Wschodniej. Nie słynie z przemysłu, typowego dla dużych syberyjskich miast, jest traktowane jako centrum kulturalne i naukowe Syberii Wschodniej. W Irkucku znajduje się wiele uniwersytetów, teatrów, muzeów. Zamieszkują go Rosjanie, nie licząc Buriatów, stanowiących mały procent tamtejszej ludności.

Wycieczki Irkuck – zabytki

Nurty rzek Angary, Irkutu i Uszakowski dzielą miasto Irkuck na cztery części. Centralna część to jądro historyczne. Zachowała się w niej charakterystyczna zabudowa z przełomu XIX i XX wieku z dawną siecią ulic, placów i kwartałów. Miłośników historii zainteresuje także zachowana do dziś jedna z najstarszych świątyń na Syberii – cerkiew Zbawiciela. Korpus obecnej świątyni pochodzi z lat 1706-1710. Jej oryginalną cechą jest unikalne dla Syberii zdobienie fasad polichromią (początek XIX w.). Przechodząc się po placu Kirowa można przenieść się myślami w czasie, kiedy odbywały się w tym miejscu słynne jarmarki. Po 1875 r. z inicjatywy irkuckiego bogacza B.A. Kuzniecowa wzniesiono na placu potężny sobór katedralny Matki Boskiej Kazańskiej. W związku z tym, że kopuła górowała nad całym miastem, w latach 30. XX w. musiała zostać zniszczony jako obiekt zbyt rażący sowietów. Była to największa budowla miasta, w której mieściło się 5 tysięcy osób. Obecnie na miejscu soboru stoi Dom Sowietów. Plac Kirowa wchodzi w zakres oferty wycieczki Irkuck.

W rejonie placu Kirowa warto również zobaczyć sobór Objawienia Pańskiego, wzniesiony w latach 1718-1731, z dwoma dzwonnicami, ciekawym wnętrzem i barokowym ikonostasem z 1746 r. Sobór był początkowo drewniany, jednak spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 r. Nowa murowana świątynia powstała w 1723 r. Gdyby nie doszło do pożaru zapewne dziś najbardziej charakterystycznym elementem soboru byłby ogromny dzwon liczący ponad 12 ton. Program wycieczki Irkuck przewiduje zwiedzanie równie interesujących obiektów drewnianej architektury miejskiej.

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]