Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę.

Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć dzieła architektury. Jest doskonałym miejscem dla wszystkich tych, którzy chcieliby odpocząć na łonie natury oraz pooddychać świeżym powietrzem (słynne białoruskie błota), skorzystać z dobroczynnego działania borowin, źródeł mineralnych albo wybrać się na polowanie (na jelenie, dziki, ptactwo).

Przyroda i krajobraz

Ważnym elementem białoruskiego krajobrazu są parki narodowe. Oprócz Białowieskiego Parku Narodowego, który Białoruś dzieli z naszym krajem, na terenie tego kraju znajduje się ich jeszcze kilka: Naroczański, jeziora Bracławskie, Prypecki oraz Berezyński. Dostarczają one nie lada rozrywki wszystkim amatorom dzikiej natury: można obserwować ptaki, zwierzęta, poznawać florę, a w niektórych rzekach łowić ryby.

Dodatkowo Białoruś posiada jedne z największych zasoby czystej wody. Oprócz rzek, płynących w kierunku zarówno Bałtyku, jak i Morza Czarnego, na tym obszarze znaleźć można również liczne jeziora oraz kanały.

Miasta i architektura

Białoruś to miasta posiadające wiele budowli, które warto zobaczyć. Wśród zabytków, znajduje się wiele obiektów wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO, miedzy innymi: zamek w Mirze, zamek w Lidzie, zespół zamkowo-pałacowy w Nieświeżu czy Biała Wieża obronna w Kamieńcu. Oprócz tych docenionych przez międzynarodową organizację, w wielu miasteczkach znajdują się jeszcze inne warte obejrzenia zabytki, które przetrwały po II wojnie światowej. Dlatego warto wybrać się w okolice Grodna, Brześcia, Witebska, Mohylewa czy Homela, jak również odwiedzić Polock i Pińsk, szczególnie, że wiele z tych obiektów nawiązuje do wspólnej historii Polski i Białorusi.

Trzeba zatrzymać się na dłużej w jednym z najpiękniejszych białoruskich miast – Grodnie. Jest ono słynne z powodu katedr, zamków i pałaców królewskich. W tym miejscu znajdują się także jedne z najcenniejszych zabytków sakralnych: cerkiew Borysa i Gleba (Kołożyska), katolicka bazylika katedralna, klasztor Narodzenia Bogurodzicy oraz kościoły: Przyjęcia Świętego Krzyża, Franciszkanów, Zwiastowania przy Klasztorze św. Brygidy oraz synagoga. Zwiedzając te przepiękne budynki, warto również zajrzeć do dworku, w którym w swoim czasie mieszkała Eliza Orzeszkowa.

Będąc na Białorusi należy zobaczyć Mińsk. Pomimo zrównania go z ziemią podczas II wojny światowej, miejsce to ma wiele do zaoferowania. Można zobaczyć w nim między innymi: Zabór św. Ducha, cerkiew Piotra i Pawła, Stary Ratusz, Czerwony Kościół czy Bibliotekę Narodową.

Obwód brzeski to przede wszystkim wspaniałe budowle: Twierdza Brzeska oraz dobrze zachowane klasztor i kościół franciszkanów, XVII-wieczne budynki oraz dom, w którym młodość spędził Ryszard Kapuściński.

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]