Białoruś, pomimo że tak blisko Polski, stanowi miejsce zapomniane przez polskich turystów. Kraj obfituje w zabytki oraz piękne widoki. A dodatkowo bardzo mocno związany jest z polską historią.

Jednym z najważniejszych miejsc związanych z historią Rzeczpospolitej jest białoruska siedziba dynastii Radziwiłłów. Zamek w Nieświeżu stał się ich własnością w XVI wieku, kiedy został przejęty przez Michała Radziwiłła „Czarnego” i jego brata Jana. Wkrótce po tym sprowadzono tutaj archiwa, a w 1586 roku majątek został zamieniony w ordynację.

Za czasów Michała Krzysztofa Radziwiłła budowla została przebudowana. Powstał monumentalny renesansowo – barokowy zamek na planie kwadratu. Budowę realizowano według projektu Jana Marii Bernarodniego. Pół roku po zakończeniu przebudowy dobudowano galerię, a następnie wieże.

Poprzez wieki zamek był wielokrotnie przebudowany i odbudowywany według stylu barokowego, klasycystycznego oraz neogotyku.

Zamek Radziwiłłów obecnie

Siedziba Radziwiłłów przez władze białoruskie została uznana za narodowy pomnik kultury i historii. Z tego powodu już w 2007 roku postanowiono rozpocząć restaurację tego miejsca. A dzięki wysiłkowi mieszkających na Białorusi Polaków, został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2012 roku zamek otwarty jest dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć

W trakcie przebudowy trzy osobne gmachy, które składały się na kompleks pałacowo- zamkowy zostały połączone w jeden gmach. Obecnie budynek składa się z trzech części: Zamku – Kamienicy, Arsenału i Galerii, oraz Dobudówki i Mostu wjazdowego. Znajdują się tam również podziemne przejścia oraz system obronny z fosą.

W udostępnionych salach zwiedzający mogą obejrzeć między innymi: przepiękne meble pamiętające czasy świetności swoich właścicieli, a także niezwykle rzadkie XVII-wieczne freski w stylu chińskim (na ścianach w części zamkowej). A także stroje z epoki oraz malowidła.

Łącznie na obejrzenie czeka ponad 30 sal i pomieszczeń muzealnych. Wycieczki odbywają się z przewodnikiem, który wyczerpująco opowiada o oglądanych miejscach i przedmiotach.

Pamiątki po Radziwiłłach

Okolica pełna jest pamiątek po tym znamienitym rodzie. Tuż obok bramy wjazdowej znajduje się dawna wieża zamkowa, obecnie pełniąca funkcję kościelnej dzwonnicy. Przylega ona do kościoła jezuitów pod wezwaniem Bożego Ciała, ufundowanego przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła.

Budowla ta od 1601 roku pełniła funkcje narodowej nekropolii tego rodu. Obecnie jest ona uznawana za jedyną europejską nekropolię i często z tego powodu porównywana jest z wiedeńską Habsburgów i hiszpańską w Escorialu. W jej podziemiach znajduje się 80 sarkofagów i cynowych trumien.

Kościół stanowi gratkę dla osób zainteresowanych architekturą. Znajduje się w nim sporo cennego wyposażenia i wiele interesujących detali architektonicznych. Świątynia przykryta jest kopułą. Ściany naw pokryte są malowidłami wykonanymi przez osobistego malarza Radziwiłłów i pokazują sceny biblijne oraz podobizny ojców Kościoła.

Zamek w Mirze

Zbudowany w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku zamek w Mirze w 1568 roku został własnością książąt Radziwiłłów. Pod ich panowaniem został przebudowany w stylu renesansowym, dzięki czemu dobudowano mały budynek wzdłuż murów północnych i wschodnich. W XVIII wieku zamek został podwyższony do trzech kondygnacji.

Obecnie znajduje się w nim muzeum gromadzące portrety, zabitki piśmiennicze oraz zbroje. Podziwiać można również  przepiękne stroje z epoki.