Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.
O tym, że Białoruś i Polskę łączy wspólna historia niewielu z nas zdaje się pamiętać. A przecież w tym kraju urodziło się wiele polskich znakomitości: Adam Mickiewicz czy Eliza Orzeszkowa.
Mickiewicz na Białorusi
Słynny poeta urodził się w 1798 roku na Zaolziu, w miejscu, które obecnie stanowi część obwodu brzeskiego na Białorusi. Dzieciństwo z kolei spędził w Nowogródku w obwodzie grodzieńskim. W tym miejscu przyszły wieszcz został ochrzczony i tutaj od 1807 do 1815 r. uczęszczał do szkoły. Pomimo tego, że w jego domu mówiło się po polsku i takim językiem poeta się posługiwał, był on bardzo związany z miejscem swojego wychowania. Aby to podkreślić, zawarł elementy folkloru białoruskiego, jego podania i legendy w swojej twórczości. I tak w utworach Mickiewicza można znaleźć: słynne miejsca (zamek nowogródzki, czy jezioro Świteź), historię (walki z niemieckimi żołnierzami) oraz zwyczaje.
Szlakiem Mickiewicza
Będąc na Białorusi nie sposób ominąć pamiątek związanych z polskim wieszczem. Wszyscy zainteresowani historią rodu Mickiewiczów powinni koniecznie odwiedzić Zaolzie, aby zwiedzić miejsca, związane z ich obecnością.
Najlepiej rozpocząć wycieczkę od wizyty nad jeziorem Świteź, aby zobaczyć miejsce, odgrywające tak dużą rolę w twórczości Mickiewicza. Tuż przy jego brzegach znajdują się dwa głazy, na których wypisano pierwszą strofę poematu „Świtezianka” w hołdzie poecie.
Niedaleko znajduje się dworek Mickiewiczów w Nowogródku, obecnie zaadaptowany na muzeum. Dom ten prawdopodobnie został odziedziczony przez ojca poety po swoim stryju. Był on kilka razy odbudowywany po pożarach, które go trawiły. Po jednym z nich zdecydowano się zamienić drewniany budynek na murowany.
W muzeum znajduje się wiele pamiątek związanych z życiem twórcy. Doskonale przybliża ono dzieje poety oraz pomaga zrozumieć okoliczności, w których powstały jego słynne dzieła. Jest to porcja wiedzy, której nie przyniesie żadna lekcja języka polskiego.
W Nowogródku jest się jeszcze kilka innych miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem. Jednym z nich jest Kopiec Mickiewicza, który został usypany w latach 20. XX wieku przez Komitet Mickiewiczowski. Zakupiono wtedy plac na tzw. Małym Zamku i zakopano kamień węgielny oraz rozpoczęto usypywanie z wykorzystaniem ziemi ze wszystkich miejsc na świecie, w których był Adam Mickiewicz w trakcie swojej tułaczki. Kurhan został ukończony w 1931 roku. Obecnie jego wymiary to 17 metrów wysokości i 30 metrów szerokości u podstawy.
Niedaleko znajduje się również miejscowość Tuhanowicze, w której mieszkała niespełniona i nieszczęśliwa miłość Mickiewicza, Maryla Wereszczakówna. Wieszcz poznał ją latem 1818 lub 1819 roku, kiedy zjawił się w majątku razem ze swoim przyjacielem Tomaszem Zanem. Spotykali się zawsze w wielkim gronie na dworze w Tuhanowiczach, okazując sobie zainteresowanie za pomocą teatralnych sposobów. Romans zakończył się wraz ze ślubem Maryli w 1821 roku.
Podróż szlakiem Mickiewicza będzie niezwykle ekscytującym przeżyciem dla wszystkich miłośników literatury i historii. W tym miejscu naprawdę można odczuć natchnienie, które towarzyszyło mu w trakcie pisania jego poematów.