Siedmiogród to jedno z najczęściej uczęszczanych przez turystów miejsc w Rumunii. Przeciętnemu zwiedzającemu zazwyczaj kojarzy się z piętnastowiecznym hospodarem wołoskim Władem Palownikiem, który do historii przeszedł jako hrabia Dracula.

Polska nazwa – Siedmiogród – powstała najprawdopodobniej od niemieckiego Siebenbürgen, co oznaczało Siedem warowni. Niemniej jednak najbardziej popularną nazwą jest właśnie Transylwania.

Zamki Transylwanii

Kraina ta jest niezwykle pięknym miejscem. Dzięki malowniczym górom, pokrytym zielonymi lasami, stanowi jedno z najbardziej urokliwych miejsc na świecie. Jest to również kraina, w której znajdują się dwa zamki, których nie można przegapić.

Zamek Peles położony jest w miejscowości Sinaia. Nazywany jest „Perłą Karpat”. Wybudowany w latach 1873-1883 na polecenie króla Karola I przypomina pałac z bajki. Budowla w stylu neoromańskim usytuowana jest na górskiej polanie wśród bukowego lasu. Z racji tego, że był on udoskonalany przez całe życie króla, obecnie stanowi mieszankę stylów, łączącą barok i gotyk. Będąc w tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na ogród, w którym znajduje się zameczek Pelisor, wybudowany jako prywatna rezydencja króla Ferdynanda.

Dla fanów Draculi najbardziej ekscytująca będzie wyprawa do zamku Bran. Ta kamienna warownia powstała w XIV wieku w miejscu zniszczonego podczas najazdów tureckich drewnianego grodu. Najbardziej sławna stała się dzięki jednemu ze swoich mieszkańców – Władowi Palownikowi. Obecnie w jego murach znajduje się muzeum, można w nim również posłuchać koncertów.

Kościoły warowne Transylwanii

Kościoły warowne zlokalizowane w Siedmiogrodzie to unikat na skalę światową. Wybudowane w XII wieku są przykładem ogromnego rozwoju gospodarczego tamtego regionu. Ich historia wiąże się z najazdami tatarskimi. Mieszkańcy budowali te budowle nadając im wygląd obronnych twierdz, aby obronić się przed atakami nieprzyjaciół.

Do współczesnych czasów przetrwało około 40 takich budowli. Znajdują się w różnym stanie. Niektóre z nich zostały wpisane na listę UNESCO i stanowią niezwykła gratkę dla amatorów architektury. Są one wybudowane z niezwykłym smakiem i dbałością o szczegóły. Przypominają świątynie otoczone murami obronnymi. Większość z nich stoi w malowniczych sceneriach: na wzgórzach, otoczone lasami.

Alba Iulia

Jest to miasto, które od 1541 do 1650 roku stanowiło  stolicę Siedmiogrodu. Stało się to za panowania Jana Zápolyi i Izabeli Jagiellonki. Obecnie stanowi gratkę dla amatorów historii, szczególnie jego górna część, rozwijana już za panowania cesarza Karola IV.

Będąc w tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć zamek górnego miasta, zawierający w sobie dwie katedry oraz bibliotekę. A także katedrę św. Michała, która jest najcenniejszym zabytkiem Siedmiogrodu. W jej kryptach znajdują się nagrobki Izabeli Jagiellonki oraz jej męża Jana Zápolyi.

Sybin, czyli transylwański Kraków

To niezwykłe miasto było najbogatszym i najświetniejszym spomiędzy siedmiu twierdz. Zostało wybudowane w XII wieku przez Saksonów. Składa się z dwóch części: wyższej – bogatszej i pełnej zabytków oraz niższej – związanej z przemysłem.

W mieście warto zobaczyć przede wszystkim starówkę z pięknie zachowanymi kamieniczkami, liczne kościoły oraz fragmenty murów obronnych. Warto zwrócić uwagę na Most Kłamcy – najstarszy most żelazny w Rumunii, oraz odwiedzić Plac Duży i Katedrę Trójcy Świętej.