Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości.
Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa jest jednocześnie bliska sercu każdego Polaka ze względu na wiele historycznych powiązań, spory odsetek polskiej ludności i widoczne ślady bytności naszych rodaków w tym uroczym miejscu. Warto wspomnieć, że z Litwy pochodzą między innymi: Józef Piłsudski i Czesław Miłosz.
Wilno i Troki
Wilno jest najpiękniejszymi miastem Litwy, zarówno pod względem zabytków, jak i klimatu. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić Starówkę (Senamiestis) z licznymi kościołami, rezydencjami i kamienicami. Warto również wejść na Basztę Gedymina lub Górę Krzyży, żeby z wysokości cieszyć się panoramą miasta.
Jednak najciekawszy obiekt do zwiedzania znajduje się w Trokach. Chodzi tutaj o zamek na wyspie jeziora Gelve, który jest doskonałym przykładem litewskiej siły. Co ciekawe, jest to jedyna w Europie twierdza na wodzie, pochodząca z okresu gotyku.
Troki to również doskonale rozwinięta społeczność Karaimów, którzy przywiązują niezwykłą wagę do tradycji i wyznawanej przez siebie religii. Ta nietypowa mniejszość etniczna i religijna stanowi część mieszkańców tego miasta. Warto zobaczyć ich domki i kienesę, czyli karaimski dom modlitwy. Bardziej zainteresowani kulturą Karaimów powinni odwiedzić jedyne w świecie Muzeum Karaimów, które mieści się w Trokach.
Bezdany i Zułów
Wieś Bezdany zachęca do obejrzenia uroczych budynków, z których najbardziej wyróżniają się: Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, budynek szkoły oraz dwór Łopacińskich. Jest to również miejsce, w którym wydarzyła się Akcja pod Bezdanami, w której wziął udział Józef Piłsudski.
Z kolei Zułów to miejsce, w którym swój dom posiadała rodzina Piłsudskich, i w którym na świat przyszedł marszałek Józef Piłsudski.
Swiętobrość i Szetejnie
Te miejscowości powinny znane być Polakom ze względu na osobę Czesława Miłosza. Poeta urodził się w dworku swoich dziadków w Szetejnie. Obydwa miasteczka znalazły zresztą swoje odzwierciedlenie w twórczości autora, w Dolinie Issy. Warto zatem odwiedzić dom-muzeum artysty w Szetejniach, aby na własne oczy przekonać się o pięknie miejsc, które inspirowały naszego noblistę.
Kowno i Druskienniki
Kowno jest drugim co do wielkości miastem w Litwie. Leży u zbiegu dwóch rzek: Niemna i Willi. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z XIII wieku, kiedy to zostało założone, aby pomoc Litwinom obronić się przez najazdami Krzyżaków.
W Kownie znajduje się wiele godnych polecenia zabytków. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę za ruiny zamku oraz kościoły św. Witolda i św. Jerzego oraz wiele budynków o zróżnicowanych stylach architektonicznych.
Druskienniki przyciągają domkami w drewnianej zabudowie. Warto tutaj również odwiedzić kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cerkwie albo odwiedzić jedno z wielu muzeów. Zmęczeni zwiedzaniem, mogą zrelaksować się w słynnym aquaparku.