Święty Nos to największy półwysep Bajkału i zarazem jedno z najbardziej osobliwych miejsc nad jego brzegami. Turystów oczarowuje sąsiedztwo wspaniałych plaż, rozległych mokradeł, wysokich szczytów górskich i zatoczek skrywających się w bujnej zieleni. To wszystko tworzy Zabajkalski Park Narodowy – miejsce z dala od cywilizacji, niemal dziewicze, niezwykłe.

Półwysep Święty Nos ma 53 km długości i 20 km szerokości, a jego powierzchnia wynosi 596 km². Od zachodu i północy oblewają go wody Bajkału. Pochodzenie nazwy ma dwa źródła. Po buriacku określano go jako Nos Jesiotra, ponieważ z boku przypominał głowę największej ryby Bajkału. Z kolei syberyjscy podróżnicy z XVII i XVIII w. nosem określali wszystkie przylądki. A dlaczego święty? Dlatego że nie mógł inaczej nazywać się w regionie o tak mocno zakorzenionych wierzeniach szamanistycznych.

Fauna i flora

Półwysep Święty Nos wyróżnia zróżnicowana szata roślinna, na którą składa się jego górska flota grzbietów  oraz błotna i wydmowa roślinność Przesmyku Cziwyrkujskiego. Podnóża gór i stoki do wysokości 1000 m porastają gęste lasy iglaste (sosna, modrzew, jodła i limba) z domieszką brzozy, osiki i olchy. W podszycie tych lasów rosną gęsto rododendrony. Wyższe piętro porastają zarośla limbowe, a szczyty formacje traw. Strome fragmenty południowych stoków są pozbawione roślinności. Jeśli chodzi o zwierzęta spotkać można niewielkie gryzonie, zające, wydry, łasice, gronostaje, lisy i niedźwiedzie. Ze zwierząt kopytnych dostrzec można sarny, jelenie i łosie.

Szlaki podróżnicze

Półwysep Święty Nos oblewają dwie największe zatoki Bajkału: Barguzińska i Cziwyrkujska. Półwysep jest dziki, co jest jego wielką zaletą, ale jeśli chodzi o podróżowanie jego dziewiczość może stanowić problem. Jest słabo zagospodarowany, co ogranicza sposób przemieszczania się po jego terenach. Do półwyspu można dotrzeć ze wsi Ust-Barguzin po piaszczystym Przesmyku Cziwyrkujskim pieszo lub wynająć samochód. Przy czym drogą dla aut terenowych można dojechać najdalej do osady Kurbulik, znajdującej się na wschodnim brzegu półwyspu. Pieszym szlakiem dotrzemy do Zatoki Zmiejnej. Oprócz kwater prywatnych w Kurbuliku  i drogiego hotelu na wodzie w Zatoce Zmiejnej na Półwyspie Święty Nos nie ma bazy noclegowej.

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]