Suczawa leży na trasie turystycznej z Polski przez Ukrainę do Rumunii, Bułgarii i dalej do Turcji. Wśród ciekawych zabytków odnajdziemy kilka cerkwi, muzeum historyczne i etnograficzne oraz ruiny Cetatea de Scaun (Zamek Tronowy). Każde z nich można obejrzeć w jeden dzień. Zamek powstał prawdopodobnie po 1375 roku. Renowację zamku przeprowadzono na przełomie XIX i XX wieku oraz w latach 60 XX wieku. Obok ruin utworzono skansen.
Warto zwiedzić Muzeum Historii Bukowiny, cerkiew św. Jerzego, cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W ostatniej z wymienionych dostrzeżemy oryginalne połączenie dzwonnicy i głównego budynku cerkwi jednym dachem oraz przejście przedsionka do nawy – zamiast portalu są arkady wsparte na dwóch kolumnach. Odrestaurowane freski wewnątrz cerkwi św. Dymitra prezentują się imponująco. Świątynia została zbudowana w latach 1534-1535 jest przykładem mołdawskiej cerkwi trójkonchowej. W muzeum etnograficznym zobaczyć możemy interesującą kolekcję ubrań.

Monastyr Zamca

Ciekawą budowlą jest monastyr Zamca. Jej wznoszenie rozpoczęto w XVII w. , choć część archeologów twierdzi, że klasztor jest przebudową kościoła znajdującego się w tym miejscu od XV w. Jej znaczenie jest doniosłe, gdyż była najważniejszą budowlą sakralną mniejszości okręgu Suczawy i siedzibą ormiańskiego biskupa. Pod koniec XVII w. mieściła się w niej kwatera główna wojsk polskich, które zajęły Suczawę w trakcie wyprawy mołdawskiej Jana III Sobieskiego. Kompleks został niemal doszczętnie zniszczony przez Polaków, pod koniec XVIII w. wymagał prac remontowych. Zachował do dziś ślady fortyfikacji ziemnych. Z zewnątrz świątynia prezentuje się dość skromnie, ale dostrzegalne są mieszające się elementy klasycystyczne, gotyckie oraz ślady mającego wpływ orientu.

Dom Kultury – ślad polskości

Mowa o Domu Kultury im. Cypriana Porumbescu. Budowla powstała w latach 1903-1907 z myślą o licznej polskiej mniejszości mieszkającej w Suczawie (749 Polaków) i okolicach. Przy placówce działało Towarzystwo Polskiej Bratniej Pomocy i Czytelnia Polska, w okresie międzywojennym istniała grupa teatralna, zespół artystyczny, chór i biblioteka. W Domu Polskim była jedyna prawdziwa sala widowiskowa , w której to odbywały się przedstawienia, a w latach 30 XX w. znajdowało się w niej miejskie kino. Na początku wojny budynek stał się tymczasowym schronieniem dla uchodźców wojskowych i cywilnych z terenów Rzeczypospolitej. Działalność Domu Polskiego wstrzymały działania władz komunistycznych w 1953 r. Reaktywowano ją w 1992 r. Obecnie ma w nim siedzibę Stowarzyszenie Polaków w Suczawie oraz Związek Polaków w Rumunii. Wydawane jest polskie czasopismo – miesięcznik Polonus. Celem organizacji jest integracja polskiej mniejszości bukowińskiej.

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]