Sewastopol to duże miasto o powierzchni 77 tys. ha, zajmuje połowę powierzchni Moskwy. Jest młodym miastem, jego najstarszy zabytek to  tzw. mila Katarzyny – słup graniczny postawiony w 1786 r. z okazji wizyty Katarzyny II na Krymie. Mile zostały rozmieszczone wzdłuż trasy przejazdu carycy co 10 wiorst. Do dziś zachowało się na Krymie pięć takich słupów. Najstarszą budowlą jest cmentarna cerkiew Wszystkich Świętych z 1822 r.

Bulwary

Charakterystyczne dla miasta są bulwary, najstarszy z nich to bulwar Marynarski, który do rewolucji nosił nazwę Miczmański. Opisany został m.in. przez Lwa Tołstoja w Opowiadaniach sewastopolskich. Ozdobą tej promenady jest klasycystyczny pomnik Załogi Brygu „Merkury”, upamiętniający bitwę morską w  1829 roku, w której to pokonano okręty tureckie. Inne bulwary w Sewastopolu to bulwar Nadmorski z pomnikiem Zatopionych Okrętów i bulwar Historyczny, upamiętniający wojnę krymską. W stojącej na nim rotundzie mieści się Muzeum Bohaterskiej Obrony i Wyzwolenia Sewastopola z największym dziełem na Ukrainie – panoramą Obrona Sewastopola 1854-1855, namalowaną przez monachijskiego artystę Franza Roubouda i jego uczniów w 1905 r. Został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, odrestaurowano go w 1954 r. Przed wojną obraz miał powierzchnię 1610 m², po wojnie zmniejszyła się o 493 m².

Cerkwie

Sewastopolu są także cerkwie. Najważniejszą jest sobór św. Włodzimierza. W jej podziemiach mieści się Krypta Admirałów, w której pochowano najwybitniejszych dowódców floty rosyjskiej. Dwie zabytkowe budowle to Baszta Wiatrów z 1855 r. zapewniająca obieg powietrza w Bibliotece Morskiej, założonej w 1822 r. i cerkiew Świętych Piotra i Pawła z 1844 r. Ulice na Wzgórzu Centralnym prowadzą do jednego z głównych placów miasta – placu Nachimowa.

Muzea

Jeśli chodzi o muzea to najbardziej znanym w Sewastopolu jest Muzeum Floty Czarnomorskiej. Ekspozycja ma charakter militarystyczno-kombatancki. Jeden z gmachów to dawna garnizowana cerkiew pw. św. Michała Archanioła, wzniesiona w 1845 r. Epitafia i tablice pamiątkowe umieszczone na budynku upamiętniają osoby biorące udział w wojnie krymskiej. Z kolei Muzeum Malarstwa powstało w 1927 r. Ekspozycja liczy ponad 4 tys. płócien , wśród nich są obrazy znanych malarzy zachodnioeuropejskich oraz twórców ukraińskich, rosyjskich, a także artystów krymskich, wśród których najwybitniejszym był Michael Kazaz (można zobaczyć w muzeum jego najbardziej cenione dzieło – Portret ojca).

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]