Jan III Sobieski (1629-1696) hetman wielki koronny, hetman wielki polny, marszałek wielki koronny i chorąży wielki koronny, wybrany został na króla Polski w 1674 roku. Jako potomek bogatej, szlacheckiej rodziny odebrał gruntowne wykształcenie i wraz z bratem, Markiem, wiele podróżował po Europie. Ze sztuką wojenną zapoznał się służąc m.in. pod hetmanem Czarnieckim i hetmanem Lubomirskim podczas powstania Chmielnickiego (1648). Dowodził własnym pułkiem w bitwie warszawskiej podczas „potopu szwedzkiego”, brał udział w bitwie z rokoszanami Lubomirskiego. Sławę w kraju, a później także koronę, przyniosło mu zwycięstwo w bitwie z Turkami pod Chocimiem. 
Panowanie Jana III Sobieskiego przypadło na okres burzliwych walk Rzeczpospolitej z przedstawicielami innych wyznań. Polskę nazywano wówczas „przedmurzem chrześcijaństwa”, zaś sam król przez Turków zwany był Lwem Lechistanu, a przez chrześcijan Obrońcą Wiary. Kiedy Turcy zagrażali polskiemu sojusznikowi – Austrii, Sobieski ruszył na odsiecz i odparł najazd innowierców w jednej z największych europejskich bitew tego okresu – bitwie o Wiedeń (1683). Zginęło w niej ponad 15 000 Turków, podczas gdy zwycięska armia straciła jedynie 3000 żołnierzy. Chcąc uczcić triumf chrześcijaństwa, papież Innocenty XI ustanowił 12 września święto imienia Maryi, obchodzone do chwili obecnej.

Zasługi Sobieskiego

Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia wojennego Sobieski gruntownie zreformował polskie wojsko, zmieniając jego organizację i wyposażenie. Pragnął również wzmocnić władzę królewską, równocześnie osłabiając rolę skłóconej szlachty. Jednak plany króla nie zostały wcielone w życie, z uwagi na silną opozycję.
Poza polityką Sobieski aktywnie prowadził mecenat, zgromadził pokaźną bibliotekę, wybudował piękny pałac w Wilanowie oraz ufundował dwa kościoły – kapucynów i świętego Kazimierza na Nowym Mieście w Warszawie.
Do historii przeszło także jego małżeństwo z Marią Kazimierą d’Arquien, zwaną przez króla, a później również historyków i badaczy literatury, Marysieńką. Król darzył ją ogromnym uczuciem, a czułe listy do królowej, pisane podczas długich rozstań, na stałe wpisały się w polską literaturę jako piękny przykład sztuki epistolografii.

Pomnik Sobieskiego w Wiedniu

Władze Rosji wyraziły zgodę na budowę pomnika Sobieskiego w 330 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. W stolicy Austrii – Wiedniu, w miejscu gdzie Sobieski dokonał wielkich czynów stanie jego pomnik; dokładnie na wzgórzu Kahlenberg.

30cze 2015

Białoruś jest jednym z krajów, które pomimo że bliskie, nadal pozostają nieodkryte dla Polskich turystów. Warto wybrać się do tego niezwykle urokliwego miejsca, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, aby dowiedzieć się sporo na temat historii naszej ojczyzny.

23cze 2015

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów przez Polaków, pomimo że leży za naszą wschodnią granicą. Jest jednocześnie jednym z najbardziej ciekawych krajów, obfitujących w przepiękne zabytki i bogatą przyrodę. Białoruś jest niezwykłym miejscem, do którego powinny zawitać osoby, które chcą doświadczyć niezwykłego piękna przyrody oraz gościnności mieszkańców tego kraju, jednocześnie zwiedzić miasta i obejrzeć […]

12cze 2015
litwa wilno troki

Litwa, dzięki swojemu położeniu i wspólnej historii, ma wiele do zaoferowania turystom z Polski. Zwiedzanie tego pięknego kraju to dla Polaków przede wszystkim odkrywanie polskich korzeni i historycznej przeszłości. Litwa to kraj, którego granice wyznaczają rzeki Dźwina, Niemen, Wilia i Niewiąża. Jest to kraina, która zachwyca gęstymi lasami oraz lśniącymi wodami rzek i jezior. Litwa […]

14maj 2015
Syberia wycieczka

Budzi wiele skojarzeń. Jest dzika, ale zarazem piękna, jest daleko położona, ale jednocześnie tak bliska Polakom, niby nieznana, ale wielu z nas zna ją doskonale z opowieści, ogromna i mroźna, z bliska ciepła, gdzie każdy znajdzie swój skrawek. Łączy wszystko – buddyzm z szamanizmem, tajgę ze stepami i górami, serdeczność rdzennych mieszkańców z zimnym powiewem […]